رفتارها و آداب اجتماعی در دید و بازدید ها

رفتارها و آداب اجتماعی

آیینی که کمرنگ شد

روانشناسان معاصر به این نتیجه رسیده ‏اند که دید و بازدید با افرادی که با ما نزدیکی دارند و یا نسبت به آنها حس مثبتی داریم  و یا در خاطرات کودکی ما جایگاهی دارند ، باعث شارژ روحی و معنوی می‏شود و احساس نیاز به وابستگی ما را تامین می کند .یکی از زمان هایی که این دید و بازدید را ترویج می کند، نوروز است . از دیرباز رسم های نوروزی بسیار همگانی و مرسوم بود، با آداب ویژه ی خود که شادی و حس نزدیکی و همدلی را به همراه داشت. از دیدگاه روانشناسان دوره ی ما، فراهم سازیِ احساس پشتیبانی روانی و در پیِ آن، امنیت روانی  و حس ارزشمند بودن از مهم ترین تاثیرات این دید و بازدید هاست .

نشست های اجتماعی بخش مهمی از كار را تشكیل می دهند. در این دورهمی هاست كه می توان به همراه دوستان تفریح كرد،‌ با مشتری های تازه آشنا شد و قراردادهای گوناگون بست.

 اما از سویی دیگر این نشست ها می توانند دام هایی خطرناك باشند. كافی است بیش از حد احساس راحتی كنید و خودمانی شوید، قوانین پنهان اجتماعی را زیر پا بگذارید و در نتیجه به راحتی خود را نابود كنید، در حالی كه هیچگاه نمی فهمید چرا؟

گسترش شهرها، افزایش جمعیت، پراکندگی خانواده های سنتی، محدودیت های شغلی و نیز فرهنگ آپارتمان نشینی، از عواملی است که دید و بازدیدهای نوروزی را کاهش داده است. شوربختانه در سال های گذشته این مراسم یا  با تشریفات و آب و رنگ تجملاتی  برگزار می گردد و یا مسافرت های نوروزی با پذیرشِ بیشتری روبرو شده است . هر چقدر آیین هایی که فرد را در اجتماع تعریف می کرده کمرنگ تر شود احساس تنهایی فرد بیشتر خواهد شد.

برای بهره گیری بهتر و بیشتراز این رسومات کهن در جهت ارتباط بهتر نیازمند رعایت نکاتی می باشیم :

 • پشت كردن به دیگری: زبان بدن (ایما و اشاره ها) شما می تواند شخصیتتان را نشان دهد. اگر به خوبی با دوستان و آشنایان خود برخورد نكنید، اعلام كرده اید كه هیچ علاقه ای به گفتگو ندارید. این كار می تواند منجر به ایجاد احساسات و پندارهای منفی گردد.

 

 • بیش از حد نزدیك ایستادن: هر یک از ما برای خود محدوده و حریم داریم (که درافراد مختلف، متفاوت است) و رعایت نکردنِ محدوده سبب ایجاد حس ناامنی در افراد می گردد.

 

 • بلند سخن گفتن: با صدای بلند صحبت نكنید. این كار شما را خودبین و ازخودراضی جلوه می دهد. صدایتان باید آرام و یكنواخت باشد و لحنتان باید با زمان و موقعیت حاضر در آن هماهنگ باشد.

 

 • گفتگوی همزمان: هنگامیکه شخص دیگری صحبت می كند، بهترین روش اهانت كردن پریدن میان حرف اوست! پیش از پاسخ دادن، اجازه دهید حرفش را تمام كند. همچنین، راز سخنوریِ خوب، خوب گوش كردن است.

 

 • پيش از صرف غذا منتظر بمانيد همه ميهمانان سر جايشان بنشينند
  همه افراد بايد در يك زمان آغاز به صرف غذا کنند. اين نكته بسيار مهم است.

 

 • فخر فروشي نكنيد
  در هنگام گفتگو درباره مسايل مالي به دارايي هاي خود اشاره نكرده و ثروت خود را به رخ نكشيد.

 

 • به ساعتتان نگاه نكنيد
  هنگامیکه به ساعتتان نگاه مي کنيد ديگران اينگونه برداشت ميكنند که شما خسته و بي حوصله گشته ايد؛ مگر این که قصد رفتن را داشته باشید .

 

 • وقت‌شناس باشید

       هیچ چیز بدتر از منتظر نگه داشتن دیگران نیست.

 

 • در چشم همگان خودتان را آرایش نکنید

 

 • هر اندیشه ای به ذهن‌تان می رسد، بر زبان نیاورید، مراقب اندیشه هایتان باشید. با فکر حرف زدن به این معنا نیست که هر چیزی که در ذهن‌تان می‌گذرد را با بقیه در میان بگذارید، برخی از افکار مناسب نیستند و می‌توانند به روابط شما با دیگران آسیب جبران‌ناپذیری وارد کنند.

 

 •   هیچ‌گاه در مورد رابطه‌ی یک فرد با دیگران، اظهارِ نظر نکنید یا آن را محکوم نسازید، برای بیشتر افراد، این یک خط قرمز مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.
Take 20% OFF
Your first purchase
Shop Now