سبد خرید

آزمون TCF چیست؟

آزمون TCF چیست؟

 

 TCF اختصار عبارت Test de connaissance du Français  می باشد به مفهوم امتحان شناخت زبان فرانسه می باشد.این آزمون توسط مرکز بین المللی مطالعات آموزشی وزارت آموزش فرانسه (CIEP) برگزار میشود و برای سنجش سطح زبان فرانسه ی دانشجویان یا کارکنان شرکت ها در فرانسه و ایالت کبک کانادا استفاده میشود.

آزمون TCF Public

TCF public ویژه پذیرش در دانشگاه های کشور فرانسه است و شامل 3 مهارت به شکل اجباری ( ضروری ) و 1 مهارت به گونه اختیاری است. 3 مهارت ضروری که داوطلب باید به آنها پاسخ بدهد عبارتند از :

1- پاسخ به 30 پرسش شنیداری (écoute)

2- پاسخ به 20 پرسش در باب ساختار زبان  (Structure de la langue)

3- پاسخ به 30 پرسش فهم و درک متون نوشتاری

مبحث گفتگو به زبان فرانسه در این آزمون اختیاری میباشد. همچنین اعتبار مدرک TCF دو سال است.

نکات مهم :

 توجه1 :هیچیک از مباحث فوق نمره منفی ندارند. (برخلاف آزمون TEF)

 توجه2 :کلیه سؤالات در قالب تستی هستند و طبقه بندی آنها منطبق با سطوح ابتدایی ، متوسط و پیشرفته است.

آزمون TCFQ

این آزمون که هم اکنون در ایران  خواهان بیشتری دارد (TCF Québec) TCFQ  است که ویژه ی کبک است و برای داوطلبان خواهان مهاجرت به کبک طراحی شده است.

در این نوع آزمون TCF  فقط 2 مهارت مورد ارزیابی قرار میگیرد :

1- توانایی شنیدن  (écouter)

2- توانایی گفتگو ( parler)

مرحله آغازین این آزمون شامل  (Compréhension Orale)بخش گوش کردن فایل صوتی و گزینش پاسخ درست است. داوطلبان می بایست به 30 پرسش که پخش میشود گوش کرده و و از بین 4 گزینه ، گزینه درست را انتخاب کنند. پرسش ها در این بخش تنها یکبار پخش می شود و نه بیشتر. بنابراین باید تمام تلاش خود را بکار برد تا در همان زمان که مطلب پخش میشود گزینه درست را با ریزبینی و سرعت عمل به درستی انتخاب نمود.

توجه :این بخش نمره منفی ندارد.

در این بخش 30 پرسش مطرح میشود که شماره های آغازین تصاویری در بردارند و داوطلب جملاتی را می شنود که باید جمله درست را با توجه به تصویر برگزید. پس از عکس ها، پرسشی ساده طرح میشود که پاسخ درست آن بین 4 گزینه یافت میشود. این 2 فرم پرسش به سطح های ابتدائی یعنی A1 , A2   اختصاص دارند. در سطح هایB1 , B2   یعنی سطح های متوسط و متوسط پیشرفته دیالوگ هایی ( گفتگوهای روزانه) طرح میشوند که در پایان نیز پرسشی مطرح میشود که پاسخ درست پرسش میان گزینه های موجود است. در سطوح پیشرفته 1 و 2 یعنی C1 , C2   گفتگوها بسیار طولانی تر، گسترده تر و دایره واژگان بسیار غنی شده و حتی تندتر هم بیان میشود و داوطلب میبایست با سرعت عمل و دقت بیشتری به پرسش های مطرح شده توجه کند.

در مرحله دوم آزمون TCF Q  داوطلب موظف است که به 6 پرسش مطرح شده پاسخ دهد. این سؤالات توسط یک ممتحن پرسیده میشود و صدای داوطلب ضبط میگردد. سطح پرسش های پرسیده شده در در این مرحله سازگار با سطح آزمون میباشد. پرسش های آغازین به مراتب ساده تر و گویاتر از دیگر پرسش ها میباشند. سطح هایA1 , A2   شامل پرسش های ساده تری است و پرسش سطح B1   متعلق به شیوه ای خاص از گفتگو است که داوطلب باید با ممتحن صحبت کند. ارائه پیشنهاد، سفارش و یا پرسیدن از جمله نمونه های این سطح است. سؤال مرحله B2   اندکی دشوار تر است و پرسش های سطوح C1 , C2   به مرتب دشوارتر از سطح های پیشین است، زیرا این دو سطح بی شک بیانگر تسلط کامل داوطلب به زبان فرانسه میباشد.

نکته ای که در این مرحله مطرح میشود زمانبندی است. داوطلب باید در 15 دقیقه به همه این 6 پرسش پاسخ دهد. برای سطوح ابتدایی زمان کمتری در نظر گرفته شده و برای سطوح متوسط و پیشرفته زمان بیشتری تعیین شده است. داوطلب باید در این مرحله زمان را در نظر گرفته و در مدت زمان کوتاه جملاتی را با ساختار گرامری درست و جملاتی پیوسته و معنی دار را بیان کند. مسلماَ درک تیتر پرسش بسیار مهم می باشد و اگر داوطلب تیتر پرسش را بدرستی درک نکند، چه بسا خارج از حیطه آن پاسخی نادرست را ارائه دهد.

از برآیند آنچه داوطلب پاسخ داده است در نهایت سطحی بعنوان نتیجه ارائه میشود که این سطح ارائه شده منطبق با امتیازی (Score) که وی کسب کرده است، میباشد.

امتیاز ها در آزمون TCF و مقایسه آن با آزمون آیلتس

آزمون TCF از استاندارد آزمون های زبان های اروپایی پیروی میکند و به همین دلیل نمره نهایی آن در یکی از 6 سطح A1 , A2 , B1 , B2 , C1 , C2 اعلام میشود. دانشگاه های فرانسوی زبان برای رشته های مهندسی سطح زبان B1 یا B2 میخواهند، در حالیکه برای رشته های حقوق و علوم سیاسی و گاهی پزشکی، سطح زبان C1 خواسته می شود. البته این موضوع بسته به نوع دانشگاه ها متفاوت می باشد و هر دانشگاهی سطح ویژه ای از زبان را اعلام می کند.

همانگونه که در تصویر می بینید، استاندارد آزمون های زبان های اروپایی (فرانسه، آلمانی و ..) به 6سطح و آزمون آیلتس به 9 سطح تقسیم شده است.

 

 

سطح A1 کمترین سطح در زبان های اروپایی است و با چهار تا شش ماه کلاس ترمیک به این سطح خواهید رسید.

سطح A2 در حدود آیلتس 4 می باشد.

سطح B1 برابر آیلتس 5  است و برای رشته های مهندسی ازجمله کامپیوتر ، الکترونیک و برخی دیگر قابل خواهد بود.

سطح B2 برابر آیلتس 6 است و در حدود 90 درصد رشته های دانشگاهی غیر حقوقی و علوم سیاسی با این مدرک پذیرش می دهند. حداقل مورد نیاز در اکثر رشته های پزشکی نیز سطح B2 می باشد)

سطح C1 حدودا برابر آیلتس 7.5 است (حداقل مورد نیاز در رشته های علوم سـیاسی و حقوق)

سطح C2 نیز حدودا برابر آیلتس 8.5 می باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.
Take 20% OFF
Your first purchase
Shop Now